Tegoroczna edycja Tygodnia Mózgu w Akademii Górnośląskiej to 16 prelekcji i warsztatów skupiających się na różnorodnych aspektach funkcjonowania mózgu, takich jak zdrowa dieta, psychologia poznawcza, socjalizacja, czy tożsamość płci. Cenieni eksperci i praktycy, m.in. dr Iwona Burka, dr Aleksander Wolski, prof. AG oraz mgr Ewa Bensz-Smagała, dzielili się swoją wiedzą i najnowszymi badaniami. Program obejmował tematy od kreatywności w dobie AI, przez neuroróżnorodność i ADHD, aż po wpływ żywienia na pracę mózgu. Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do nauki, ale również do zachęcenia uczestników do dbania o zdrowie swojego mózgu.
Mózg to najważniejszy z ludzkich organów, a zarazem - jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Taki, o który trzeba nieustannie dbać. Każdego dnia. Dlatego corocznie Akademia Górnośląska organizuje Światowy Tydzień Mózgu.
W tym roku podczas prelekcji, które odbyły się w trybie hybrydowym (online i stacjonarnie) w dniach od 11 do 17 marca, uczestniczyło ponad 600 osób! Słuchacze dowiedzieli się między innymi: jak być kreatywnym w dobie AI, czy w każdym z nas kryje się agresja, co zrobić, aby mieć zdrowy i sprawny mózg, w jaki sposób zapamiętać obszerne partie szkolnego materiału, jak mózg pozwala nam kłamać i jak rozpoznaje kłamstwa innych, a także czym jest różnorodność i jak funkcjonują osoby z ADHD. Taka forma wydarzenia umożliwiła dostęp do specjalistycznej wiedzy dla szerokiego grona odbiorców, zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych – przedstawicieli różnych branż i profesji.
Wśród prelegentów swoje wykłady wygłosili eksperci - praktycy, zarówno przedstawiciele społeczności akademickiej, ale również psycholodzy i terapeuci:
- dr Iwona Burka - doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, wykładowca uczelniany, adiunkt w Akademii Górnośląskiej w Katowicach, trener biznesu.
- dr Aleksander Wolski, prof. AG - doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, Dziekan
Wydziału Zamiejscowego AG w Żorach. - Ewa Bensz-Smagała - psycholog dziecięcy, oligofrenopedagog, terapeuta, pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Psychologii Akademii Górnośląskiej.
- Olga Ptak - neurologopedka, terapeutka dziecięca, założycielka i prezeska Fundacji „Kto ukradł jutro?”.
- Kinga Kuberek - przedsiębiorczyni i trener kompetencji miękkich, członek Polskiej Izby Coachingu.
- dr Małgorzata Prejsnar-Skrupska - absolwentka Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, biolog i antropolog, adiunkt na kierunku Psychologia Wydziału Zarządzania Akademii Górnośląskiej.
- Alicja Grzenik - studentka 5-tego roku psychologii (specjalność – psychologia kliniczna), wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Psychologii Stosowanej Akademii Górnośląskiej.
- Katarzyna Szczepańska - studentka 4-tego roku psychologii w Akademii Górnośląskiej.
- Izabela Pondo - studentka psychologii oraz członek Koła Naukowego Psychologii Stosowanej Akademii Górnośląskiej.
- Helena Nikoniuk – dietetyk kliniczny.
- Bernadetta Bieszczanin - współzałożycielka SPEKTRUM WRAŻLIWOŚCI, platformy wsparcia i wiedzy o neuroróżnorodności.
- Michał Sosin - trener & mentor komunikacji empatycznej, certyfikowany praktyk Resonant Healing.
- Oliwia Trójniak - nauczanie to jej pasja, którą aktywnie dzieli się w mediach społecznościowych pod pseudonimem Bee Smart by Oliwia, na co dzień wprowadzam dzieci i młodzież w świat języka angielskiego oraz matematyki.
- Olga Kraska - od ponad 5 lat uczy języka niemieckiego online, ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim i na Uniwersytecie w Regensburgu.
- Jakub Chomin - absolwent studiów w zakresie finansów, zarządzania i psychologii, pracownik Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Organizatorem wydarzenia była Katedra Psychologii Akademii Górnośląskiej, a pomysłodawczynią Ewa Bensz-Smagała.
Dziękujemy wszystkim prelegentom, partnerom oraz uczestnikom za wspaniałą atmosferę, wartościowe wykłady i aktywny udział w Tygodniu Mózgu 2024. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach tego wyjątkowego wydarzenia.











