Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości

Możliwość dofinansowania studiów

Do 95% dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych — sprawdź →

Do 100% dofinansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego — dowiedz się więcej →

Studia prowadzone w formule hybrydowej.

Dlaczego warto?

Studia podyplomowe „Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości" to odpowiedź na nową dyrektywę CSRD, która zwiększa zakres firm w UE zobowiązanych do raportowania ESG.

Odkryj tajniki zarządzania ESG i zdobądź przewagę konkurencyjną dzięki naszym innowacyjnym studiom podyplomowym „Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości". W obliczu rosnącego znaczenia odpowiedzialności społecznej korporacji nasz program został zaprojektowany tak, aby umożliwić uczestnikom interpretację i wdrażanie przepisów CSRD, zapewniając firmom zgodność z najnowszymi standardami raportowania ESG.

Unikaj ryzyka „greenwashingu" dzięki naszym praktycznym podejściom, wypracowanym we współpracy z ekspertami z dziedziny ESG oraz praktykami biznesowymi. Nasze studia nie tylko dostarczają solidnych podstaw teoretycznych, ale również koncentrują się na praktycznych umiejętnościach, które są niezbędne do skutecznego zarządzania ryzykiem i budowania autentycznego wizerunku firmy opartego na transparentności i zrównoważonym rozwoju.

Studiując u nas, uczestnicy będą częścią przemiany w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości biznesu. Nasz program otwiera nowe perspektywy kariery w obszarze zarządzania ESG i odpowiedzialności społecznej korporacji, odpowiadając jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z kompetencjami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.

Nie czekaj, dołącz do liderów zmiany! Studia podyplomowe „Menedżer ESG" to must have przyszłości dla wszystkich, którzy pragną odnosić sukcesy w dynamicznie rozwijającym się obszarze zrównoważonego rozwoju.

Dlaczego ESG?

Przyczyna bezpośrednia uruchomienia studiów podyplomowych „Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości".

Przyjęta 10 listopada 2022 r. 525 głosami za, przy 60 głosach przeciw i 28 wstrzymujących się, dyrektywa w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) zobowiązuje firmy do regularnego ujawniania informacji na temat ich wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne. Ma to położyć kres zjawisku określanemu terminem „greenwashing", polegającemu na nierealizowanych deklaracjach zgodności produktów i usług z zasadami ochrony środowiska, wzmocnić społeczną gospodarkę rynkową Unii oraz położyć podwaliny pod standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym, które będą w ten sposób porównywalne i audytowalne.

Zasady zaczynają obowiązywać w krajach UE w latach 2024–2028. Za rok 2024 duże spółki interesu publicznego (zatrudniające powyżej 500 pracowników), już objęte wcześniejszą dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, będą zobowiązane do opracowania bardziej szczegółowego i według narzuconej metodologii, skonsolidowanego raportu. Za rok 2025 przedsiębiorstwa, które obecnie nie podlegają dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, zatrudniające ponad 250 pracowników i/lub mające 40 mln EUR obrotów i/lub 20 mln EUR całkowitych aktywów, będą zobowiązane przygotować taki raport. A za rok sprawozdawczy 2026 obowiązek zostanie rozszerzony na małe i średnie spółki notowane na giełdzie, małe i niezłożone instytucje, wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i wewnętrzne zakłady reasekuracji – pod warunkiem, że są one dużymi jednostkami (notowanymi lub nie) lub małymi i średnimi spółkami giełdowymi.

Dyrektywa wprowadza bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze i zapewnia, że duże firmy są zobowiązane do zgłaszania kwestii zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności, takich jak prawa środowiskowe, prawa socjalne, prawa człowieka i czynniki zarządzania. Dyrektywa wprowadza wymóg certyfikacji sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju, a także poprawia dostępność informacji, wymagając ich publikacji w dedykowanej sekcji raportów zarządczych firm. Raporty będą podlegały audytowi i będą stanowiły integralną część raportu rocznego każdej spółki.

Raportowanie zgodnie z dyrektywą obejmować będzie także spółki będące w łańcuchu wartości, które nie należą do żadnej z wymienionych grup, jeśli tylko są dostawcami produktów czy usług do spółek zobowiązanych w kolejnych latach do raportowania. Biorąc pod uwagę wprowadzane regulacje prawne, w kilku tysiącach polskich firm niezbędne będzie wydzielenie zespołów zajmujących się opracowaniem polityk, strategii ESG oraz przygotowujących raporty niefinansowe.

Przyczyny pośrednie uruchomienia studiów podyplomowych „Menedżer ESG: Transformacja biznesu dla przyszłości".

Zrównoważony rozwój to koncepcja społeczno-ekonomiczno-zarządcza, która pojawiła się wraz ze zwiększającą się liczbą komunikatów, raportów i wniosków z badań na temat szkód, jakie działalność człowieka czyni środowisku naturalnemu, co w konsekwencji odbija się na zdrowiu i życiu ludzi oraz całej planety. Dlatego przynajmniej od lat 80. coraz więcej osób, a także coraz więcej firm, zaczęło analizować wpływ działalności ludzi, urządzeń, produktów czy usług na świat natury i ekosystem. Przez wieki człowiek miał do przyrody stosunek zaborczy i agresywny, by zorientować się, że pewne działania należy wyhamować ze względu na konsekwencje odczuwane przez niego samego. A w XXI wieku zorientowaliśmy się, że samo hamowanie nie wystarczy – trzeba zmienić sposób gospodarowania zasobami naturalnymi, pozwolić przyrodzie żyć, a nie ją ograniczać, trzeba ratować ekosystem, gdyż brak powstrzymania interwencji człowieka w środowisko prowadzi do katastrofy.

Jeszcze kilkanaście lat temu firmy nie uwzględniały tych czynników w swych strategiach. Dzisiaj jest to już standard zachowań ekonomicznych, najpierw wymuszony przez normy jakości, potem przez interesariuszy i całe społeczeństwo, by stać się standardem regulowanym przez rozwiązania prawne.

Drugą pośrednią przyczyną kształcenia menedżerów ESG jest pokolenie Z, które wchodzi aktualnie na rynek pracy, a które ma już inne wizje swojej przyszłości niż wcześniejsze generacje. To pokolenie wie, że bez zrównoważonej energii (42% badanych podkreśla ten fakt), bez wdrożenia modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (39% wskazań) oraz bardziej zrównoważonego transportu publicznego (29% wskazań) trudno będzie zapewnić warunki dla jego rozwoju. Jedna czwarta respondentów wyraża także poparcie dla zwiększenia edukacji obywateli na temat zrównoważonego rozwoju.

Wymienione zaledwie dwa fakty pozwalają na sformułowanie wniosku: rozwój – tak, ale nie kosztem przyrody; wzrost – tak, ale nie rozumiany jako zysk, lecz jako stabilna i pewna dla ludzi przyszłość; technologia – tak, ale zapewniająca zrównoważoną przyszłość. Zrównoważony rozwój oznacza więc tworzenie symbolicznej jedności środowiska naturalnego, ludzi i gospodarki – nie można tych trzech filarów rozwoju rozłączać, one muszą być zintegrowane. By jednak budować ową przyszłość, trzeba wiedzieć, co jeszcze można uratować, co trzeba naprawić oraz co trzeba szybko zmienić. Dlatego firmy, aby funkcjonować na rynku, pozyskiwać inwestorów i utrzymać klientów, muszą zmierzyć się z wymogami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności, jakie stawiają im pracownicy, konsumenci, dostawcy oraz społeczeństwo.

W konsekwencji organizacje, nie tylko firmy, potrzebują specjalistów i menedżerów dysponujących wiedzą, kompetencjami oraz umiejętnościami w zakresie opracowywania strategii opartej na koncepcji ESG.

Dla kogo?

Studia adresujemy przede wszystkim do osób odpowiedzialnych w organizacjach za:

  • kreowanie i realizację strategii zrównoważonego rozwoju, strategii biznesowych oraz ESG,
  • przygotowanie sprawozdań finansowych oraz niefinansowych,
  • raportowanie wyników finansowych i niefinansowych,
  • pełnomocników ds. jakości, zintegrowanego systemu zarządzania, społecznej odpowiedzialności, ds. zgodności, ds. osób ze specjalnymi potrzebami oraz innych osób odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność organizacji.

Co mogę osiągnąć?

W trakcie studiów słuchacz nabędzie:

  • wiedzę dotyczącą zarządzania organizacją zgodnie z ideą ESG oraz dyrektywami unijnymi w tym zakresie,
  • umiejętności opracowywania i wdrażania strategii ESG oraz raportowania niefinansowego,
  • kompetencje w zakresie komunikowania zasad ESG oraz współpracy z interesariuszami, niezbędnej w opracowywaniu i wdrażaniu ESG w organizacji.

Jakie kwalifikacje zdobędę?

Słuchacz studiów zdobędzie wiedzę i kwalifikacje dotyczące:

  • ESG, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności,
  • praktyk wdrażania strategii ESG w kluczowych obszarach funkcjonowania organizacji,
  • komunikacji menedżerskiej niezbędnej do efektywnego angażowania interesariuszy i zarządzania zespołem,
  • prowadzenia badań potrzeb interesariuszy w zakresie ESG,
  • przygotowywania narzędzi do raportowania niefinansowego,
  • opracowywania strategii ESG, polityk zrównoważonego rozwoju oraz raportów ESG zgodnych z wymogami dyrektyw unijnych.

Studia pod patronatem

  • Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach
  • Fundacja Ekon
  • Śląska Federacja Przedsiębiorców Polskich
  • Grupa Amber

Czas trwania i organizacja

2 semestry (176 godzin). Studia prowadzone w formule hybrydowej.

Zajęcia odbywają się dwa lub trzy razy w miesiącu:

  • soboty: 8.00–15.00
  • niedziele: 8.00–15.00

Opłaty

Opłata rejestracyjna85 zł
Rejestracja – absolwenci AG / GWSH0 zł

Bonifikata terminowa – przy zapisie do 15 czerwca

−1 000 zł

Czesne

7 500 zł

płatne w 8 ratach

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 7 500 zł

Bonifikaty nie łączą się – należy wybrać najkorzystniejszą. Oferta bonifikaty nie dotyczy osób korzystających z dofinansowania w ramach Bazy Usług Rozwojowych.

Zapisy

Szczegółowych informacji nt. studiów udzielają pracownicy Centrum Studiów Podyplomowych, Kursów i Szkoleń Akademii Górnośląskiej.

W sprawach rekrutacji

tel. (32) 35 70 600, (32) 35 70 619

rekrutacja@akademiagornoslaska.pl

W sprawach związanych z realizacją studiów

tel. (32) 35 70 583, (32) 35 70 584

podyplomowe@akademiagornoslaska.pl

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Na studia przyjmowane są osoby z wyższym wykształceniem. Jeśli nie posiadasz wykształcenia wyższego, istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach w formie kursu – szczegółów udzielają pracownicy.

Jak się zapisać?

  • Załóż konto w systemie internetowej rejestracji (IRK).
  • Zweryfikuj wprowadzone dane oraz zapamiętaj hasło.
  • Kliknij link aktywacyjny, który otrzymasz na podaną skrzynkę mailową (jeśli go nie ma, sprawdź folder spam).
  • Po aktywacji konta uzupełnij dane osobowe i wybierz kierunek, na który aplikujesz.
  • Zadzwoń, napisz e-mail lub poczekaj na kontakt z naszej strony – umówimy formę przekazania dokumentów (osobiście bądź pocztą).

Zarejestruj się online →

Uwaga: na studia przyjmowane są osoby, które dopełnią wszystkich formalności. Dokonanie tylko rejestracji internetowej bądź złożenie niekompletnych dokumentów nie gwarantuje miejsca na studiach.